Tuesday, October 28, 2014

Фінансовий Коментар - Війна на виживання триває


Війна на виживання триває

Хоча в даний час в центрі уваги знаходиться економіка Росії на тлі падіння цін на нафту, настав час подивитися на стан української економіки. Хоча остання була поза увагою в останні пару місяців, її стан, м'яко кажучи, не став кращим. Темпи зниження промислового виробництва в Україні поступово зросли з 5.0% у першому півріччі цього року до 8.6% за перші дев'ять місяців. У той же час, обсяги промислового виробництва в Росії у вересні 2014 р. виросли на 2.8% порівняно з вереснем минулого року. Споживча інфляція за перші дев'ять місяців в Україні склала 16.2% порівняно з аналогічним періодом минулого року (8.3% в Росії), в той час як у вересні 2014 р. у порівнянні з серпнем 2014 р. інфляція склала 2.9%. ВВП України скоротився на 4.6% у другому кварталі цього року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, а за 2014 рік в цілому він може за різними оцінками знизитися на 6.5%-8% (ВВП Росії цього року має залишитися на рівні минулого року).

На тлі зростаючих військових витрат, така економічна ситуація робить позицію України у війні вразливою. Очікуване поглиблення спаду ВВП України не дивує, враховуючи, що практично вся промисловість в окупованій зоні зупинилася або зруйнована, принаймні частково. В Донецьку, Луганську, Макіївці, Горлівці, Єнакієвому, які ще донедавна були ключовими промисловими центрами України, зараз працює лише невелика частка заводів і фабрик. Ці міста знаходяться на межі голодної та холодної зими. Стає все більш зрозуміло - навіть якщо Путін не вдарить по Україні найближчим часом, він буде чекати, що країна впаде цієї зими під тягарем економічних проблем і браку природного газу. Експерти закликають до збільшення західної економічної допомоги Україні і кажуть, що нинішньої програми МВФ ($17 млрд.) не вистачить. Оцінки необхідних додаткових коштів знаходяться в діапазоні $20-30 млрд.

Парламентські вибори дають надії на підвищення економічної активності в Україні, оскільки нова Рада, швидше за все, буде здійснювати докорінні реформи. Водночас, важко очікувати припливу інвестицій в економіку України на тлі війни. Як ми вже неодноразово говорили, цього року українці змушені застосовувати всі свої сили, щоб перемогти ворога і економічні труднощі. Україна вже пройшла довгу дорогу, багато разів вигравала всупереч усьому, і немає такої причини, чому вона не може зробити це ще раз.

Українська Кредитова Спілка Лимитед

No comments:

Post a Comment