Friday, March 11, 2016

Північноамериканські економіки і фондові ринки в 2015-16 рр.

Michael Zienchuk
Investment Advisor, Credential Securities Inc.
Manager, Wealth Strategies Group
Ukrainian Credit Union
У 2015 році провідні північноамериканські фондові індекси перервали своє ралі, яке тривало більше 5 років від мінімумів березня 2009 року. Індекс S&P/TSX Composite зростав безупинно протягом трьох років з 2012 по 2014 рік, в той час як Dow Jones Industrial Average Index (DJIA) і S&P 500 зростали майже безперервно з березня 2009 р. по грудень 2014 р. У 2015 році, в той час як провідні індекси США знизилися на 1%-2%, провідний канадський індекс, S&P/TSX Composite, впав майже на 12% (див таблицю ). Це сталося через слабкі цін на сировинні товари, про що свідчить 26%-ве падіння індексу Bloomberg Commodity Index Total Return у 2015 р. Багато в чому це було обумовлено слабкими цінами на енергоносії, які мають 25%-ву вагу в індексі S&P/TSX Composite.
У перші шість тижнів 2016 р. спад індексів продовжився. Слабкість ринків на початку цього року була трохи несподіваною і експерти порівнювали її з гіршими часами фінансової кризи 2007-2009 рр. Згідно forbes.com, зниження на початку січня 2016 року було найгіршим початком року для індексу Dow Jones Industrial Average (DJIA). Протягом останнього місяця ринки знаходяться у бічному тренді, а з початку року на сьогоднішній день індекси S&P/TSX Composite, DJIA і S&P 500 ослабли на 1,5%-6,2% (див таблицю).


Результати провідних північноамериканських фондових індексів у 2013-2016 рр.

Джерела: Yahoo Finance, web.tmxmoney.com

Що призвело до настільки поганої ситуації з провідними фондовими індексами? По-перше, у випадку американського ринку, тривалий ріст протягом кількох років означав, що падіння було неминучим. За історичними мірками, фондові ринки рідко ростуть безперебійно протягом такого тривалого періоду і багато експертів передбачали корекцію, що, можливо, до певної міри стало пророцтвом, яке здійснило саме себе. Перша корекція після більш ніж чотирьохрічного росту (корекція - це зниження як мінімум на 10% в порівнянні з попереднім високим значенням) відбулася у серпні-вересні 2015 року. На початку 2016 року провідні фондові індекси США знову вступили на територію корекції.
Ще одна причина для млявої поведінки північноамериканських фондових ринків - уповільнення зростання в Китаї. У 2015 році ВВП Китаю виріс на 6,9%, 25-річного мінімуму. Темпи зростання ВВП країни неухильно знижуються - з 9,5% в 2011 році до 7,3% в 2014 році, в той час як за період з 1989 до 2015 року вони в середньому склали 9,9% на рік. Це боляче вдарило по цінах на сировинні товари. Крім того, експерти стверджують, що зростання ВВП Китаю в минулому році було навіть нижче, ніж 6,9%, деякі показники свідчать, що зростання було ближче до 4%. Наприклад, вироблення електроенергії у Китаї знизилося на 0,2% в минулому році, що стало першим річним зниженням з 1968 року.
Слабкість економік США і Канади також не сприяла довірі інвесторів. Економіка США в четвертому кварталі 2015 року зросла лише на 0,7%. Порівняйте це з ростом на 0,6% в першому кварталі 2015 року, коли значна частина США боролася зі сніжними буревіями і багато підприємств були закриті. За весь рік економіка США зросла на 2,4%, як і в 2014 році.
Федеральна резервна система США підвищила ключову відсоткову ставку в грудні 2015 перший раз майже за десять років, на 0,25%, хоча у багатьох експертів були сумніви з приводу цього кроку через невизначеність економічних перспектив. В січні-лютому сумніви у подальшому підвищенні відсоткових ставок також були вельми сильними, з тієї ж причини. Але остання статистика про сильнішу, ніж очікувалося, споживчу інфляцію в США, 2,2% за 12 місяців до січня 2016 року, знову підсилила невизначеність щодо того, чи підвищення ставок буде відкладено, чи піде за визначеним графіком.
Канадійська економіка страждає через низькі ціни на сировинні товари. ВВП Канади впав в рецесію в першій половині 2015 року, вперше з 2009 року, - спад тривав два квартали поспіль (-0.7% в першому кварталі і -0,3% у другому кварталі). Рецесія перервалася у третьому кварталі, коли економіка зросла на 2,3%. Проте зростання видихнулося у останньому місяці кварталу - у вересні ВВП Канади знизився на 0,5% в порівнянні з серпнем. Експерти очікують слабкий ріст ВВП в четвертому кварталі – лише на 1%.
Чи є у канадійського фондового ринку кращі перспективи до кінця цього року? Представники Банку Канади обговорюють різні види стратегій по відродженню економіки країни, наприклад, перехід до негативних відсоткових ставок, як спосіб стимулювати корпоративні та споживчі витрати, незалежно від впливу на канадійський долар. Є також дискусії, що Канада повинна відходити від використання лише монетарної політики для оживлення економіки, і наростити державні витрати. Це відповідає мисленню ліберального уряду, який планує збільшити витрати і створити дефіцит бюджету. Інші глобальні гравці також шукають способи поліпшити свої власні обставини, наприклад, ОПЕК та інші нафтовидобувні країни час від часу обговорюють скорочення видобутку для підняття цін на нафту. Це може надати нової динаміки канадійському фондовому ринку.

Michael Zienchuk
Investment Advisor, Credential Securities Inc.
Manager, Wealth Strategies Group
Ukrainian Credit Union
416-763-5575 x204
www.ukrainiancu.com

Mutual funds and other securities are offered through Credential Securities Inc. Commissions, trailing commissions, management fees and expenses all may be associated with mutual fund investments. Please read the prospectus before investing. Unless otherwise stated, mutual funds and other securities are not insured nor guaranteed, their values change frequently, and past performance may not be repeated. The information contained in this article was obtained from sources believed to be reliable; however, we cannot guarantee that it is accurate or complete. This article is provided as a general source of information and should not be considered personal investment advice or solicitation to buy or sell any mutual funds and other securities. Credential Securities Inc. is a Member of the Canadian Investor Protection Fund.

No comments:

Post a Comment