Thursday, October 6, 2016

Клінтон, Трамп і ринки


Michael Zienchuk, MBA, CIM
Investment Advisor, Credential Securities Inc.
Manager, Wealth Strategies Group
Перші телевізійні президентські дебати Клінтон-Трамп відбулися в понеділок, 26 вересня, і отримали рекордну аудиторію - понад 85 мільйонів глядачів. Глобальні експерти намагаються оцінити вплив кожного потенційного президентства на фондові і товарні ринки. Ринкові експерти вважають, що Федеральна резервна система вже в основному втратила вплив на ринок - відсоткова ставка не була піднята на засіданні у вересні 2016 року, і тепер залишається тільки чекати на зустріч ФРС у грудні, після президентських виборів. Це буде останньою можливістю підняти ставку у 2016 році. Будь-який наступний президент Сполучених Штатів не зможе серйозно вплинути на економіку США до грудня, отже підняття ставки напевне станеться в будь-якому випадку. Але збільшення ставки, ймовірно, буде невеликим, якщо економічний ріст у США залишиться слабким. ВВП США в другому кварталі 2016 року зріс лише на 1,1% (очікування були на рівні 1,2%), тоді як в серпні було створено лише 151,000 робочих місць, в порівнянні з очікуваннями на рівні 180,000.
Слабкий ріст американської економіки був не єдиною причиною, чому ФРС не підвищила ставку на своєму засіданні 21 вересня. Інша причина може бути політичною - ФРС не хоче робити різкі рухи напередодні президентських виборів 8 листопада. Стратег Майкл Гарріс (згідно CNBC) навіть припустив недавно, що Голова Федеральної резервної системи Йеллен боїться Дональда Трампа, який нещодавно звинуватив ФРС у тому, що та тримає відсоткові ставки на низькому рівні через політичний тиск з боку адміністрації Обами.
Два провідних кандидати у президенти у випадку обрання можуть мати дуже глибокий і водночас протилежний вплив на економіку США і, можливо, світові фондові ринки. Наприклад, загальний фондовий ринок, як видається, росте в результаті очікувань, що Клінтон переможе на виборах, оскільки вона буде проводити більш стабільний курс податково-бюджетної політики, у продовження політики адміністрації Обами. Тим не менш, деякі сектори можуть втратити у разі її обрання, наприклад, великі фармацевтичні компанії, оскільки Клінтон неодноразово критикувала їх за завищення цін.
Якщо на президентських виборах переможе Трамп, це може негативно вплинути на весь американський фондовий ринок, оскільки цей кандидат конфліктує з великою кількістю зацікавлених сторін, які впливають на ринок. Трамп розглядається як потенційно радикальний елемент – він критикує Волл-стріт, а також вважає, що відсоткові ставки треба піднімати. Він нападає на корпоративну Америку, зокрема назвав Ford Motor Co. "антиамериканською". В ході дебатів 26 вересня Трамп заявив, що на ринку утворилася "у велика, товста, потворна бульбашка."
Отже, недивно, що ринки сприйняли перемогу Клінтон у дебатах 26 вересня оптимістично. Ф'ючерси S&P 500 виросли більше ніж на 16 пунктів протягом дебатів. На наступний ранок після дебатів мексиканський песо виріс більш ніж на 2% по відношенню до долара США, і продовжував рости протягом декількох днів поспіль (див діаграму). До дебатів песо знизився по відношенню до долара США, оскільки шанси Трампа бути обраним росли. Трамп неодноразово погрожував, в разі обрання, переглянути умови Угоди про вільну торгівлю в Північній Америці (NAFTA) між США, Мексикою і Канадою, і називає її найгіршою торговельну угоду усіх часів. Він також хоче побудувати стіну між Мексикою та США.
Загальна тенденція на фондовому ринку відразу після дебатів була оптимістичною. Те, що більшість вважає, що у дебатах перемогла Клінтон, можливо, було частковою причиною для  росту акцій. Проте, поки що занадто рано говорити, як результат виборів вплине на ринки в довгостроковій перспективі: попереду ще є кілька тижнів виборчої кампанії, зокрема інші телевізійні дебати, аж поки американці підуть на вибори.
Michael Zienchuk, MBA, CIM
Investment Advisor, Credential Securities Inc.
Manager, Wealth Strategies Group
Ukrainian Credit Union
416-763-5575 x204
mzienchuk@ukrainiancu.com
www.ukrainiancu.com
Mutual funds and other securities are offered through Credential Securities Inc. Commissions, trailing commissions, management fees and expenses all may be associated with mutual fund investments. Please read the prospectus before investing. Unless otherwise stated, mutual funds and other securities are not insured nor guaranteed, their values change frequently, and past performance may not be repeated. The information contained in this article was obtained from sources believed to be reliable; however, we cannot guarantee that it is accurate or complete. This article is provided as a general source of information and should not be considered personal investment advice or solicitation to buy or sell any mutual funds and other securities. The views expressed are those of the author and not necessarily those of Credential Securities Inc. Credential is a registered mark owned by Credential Financial Inc. and is used under license. Credential Securities Inc. is a Member of the Canadian Investor Protection Fund.

No comments:

Post a Comment